SÖNDÜRME SİSTEMLERİ

  • Anasayfa
  • Karbondioksit (CO2) Gazlı Söndürme Sistemleri
Karbondioksit (CO2) Gazlı Söndürme Sistemleri

Karbondioksit (CO2) Gazlı Söndürme Sistemleri

Karbondioksit (Co2) Gazlı Smndürme Sistemleri En Eski Kullanılan Söndürme Sistemlerindendir. Yangın Esnasında Ateşin Isıttığı Havayı Soğutma Özelliği İle En Çok Tercih Edilen Sistemler Arasında Yer Almaktadır. Yangın Esnasında, Yangının Oksijen İle Teması Sonucu Yayılmasını Önleyici Bir Yapısı Bulunmaktadır. Hızlı Bir Şekilde Müdahale İle Mal Kaybını En Az Seviyelere İndirmektedir.

Otomatik Yangın Söndürme Sistemleri Arasında, Karbondioksit (CO2) Gazlı Söndürme Sistemi Olarak Merkezi Sistemlerin Devreye Girmesi İle Ortamda Bulunan İnsanların, Ortamı Terk Etmesi Gerekmektedir. Manuel Kurulacak Sistemlerde Eğitim ve Bilinçli Personel İle Ancak Kullanımı Doğru Olacak Bir Sistemdir. İnsanların Çok Yoğun Oldukları Alanlardan Hariç Depo vb. Alanlarda Yaygın Olarak Kullanılmaktadır.

Co2 Gazı Alevlerin Oksijen İle Etkileşime Girmesi İle Hızlı Büyümesini Önler. Ortamdaki Azot ve Oksijen Miktarının Fazla Olması Sebebiyle Baskılayıcı Yapısı Gereği Yangında Alevlerin Üstünde Etkili Bir Söndürme Sağlamış Olur. Kimyasal Yapısı Gereği Koku İçermez, Renksiz Bir Yapıya Sahiptir. Elektrik İletkenliği Göstermez, Yoğun Yangınların Oluşabileceği Ortamlarda,  Yangınları Kontrol Altına Alınması İçin En Hızlı ve En Etkili Sistem Olarak Kullanılmaktadır.
KARBONDİOKSİT (CO2) GAZLI SÖNDÜRME SİSTEMLERİ GENEL ÖZELLİKLERİ

CO2 veya Karbondioksit Yangın Söndürme Sistemi nedir?  Yangın söndürme sistemleri, yangın fıskiyesinden gelen suyun istenen bir söndürme maddesi olmadığı hassas ortamlarda yangını bastırmak veya söndürmek için tasarlanmıştır,

Karbondioksit (CO2), hem kolayca bulunabilen hem de elektriksel olarak iletken olmayan renksiz, kokusuz ve kimyasal olarak inert bir gazdır.  CO2 bastırma sistemleri gazı toplam su baskını yaklaşımı ile kullanabilir, ancak karbondioksit de yerel uygulamada kullanılabilen tek gaz ajandır. Karbondioksit (CO2) taşkın sistemi. Korunan alandaki oksijeni değiştirmek ve böylece genellikle makine daireleri, kazan daireleri, pompa odaları ve ambarlardaki yangınlarla mücadele etmek için kullanılan yangını söndürmek için tasarlanmış sabit bir kurulum. Sistem normalde bir dizi büyük CO2 silindirinden oluşur. Yüksek Basınçlı Bu Sistemler Ortalama 60 Bar Basınç İle Yangına Müdahale Etmektedir. Kurumsal Firmalar ve Konumlandırılacak Yerlerde Özel Hesaplamalar ve Ön Araştırma Yapılarak Tecrübeli Mühendislerimiz Tarafından Sistem Alt Yapısı Kurulmaktadır.

Karbondioksitin sağlık üzerindeki potansiyel etkileri nelerdir?
Soluma: Düşük konsantrasyonlar zararlı değildir. Daha yüksek konsantrasyonlar solunum fonksiyonunu etkileyebilir ve uyarmaya ve ardından merkezi sinir sisteminin depresyonuna neden olabilir. Yüksek bir konsantrasyon havadaki oksijenin yerini alabilir.
Karbondioksit (CO2) Gazlı Söndürme Sistemleri Video

 
Karbondioksit (CO2) Gazlı Söndürme Sistemleri Teknik Özellikleri
Genellikle Kimyasal Maddelerin Yoğun Depolandığı Alanlarda Kullanılmaktadır. Kimyasal Maddelerin Yoğun Olduğu Yerde Etkin Çözümler Sunan Karbondioksit Gazlı Söndürme Sistemleri Etkin Rol Oynar.

Kardonbioksit Gazlı Söndürme Sistemleri Genel Özellikleri ;

    Ozona Zarar Vermez Çevre Dostu
    Bulunduğu Alandaki Oksijen Miktarını Azaltarak Söndürme Gerçekleştirir.
    İnsanların Yoğun Olduğu Kullanım Alanlarında Tavsiye Edilmez
    Co2 Kimyasal Formül Yapısıdır.
    A sınıfı Yangınlar İçin Boşalma Süresi Ortalama (60sn) dir.
    Dolum ve Kurulum Maliyeti Düşüktür.
    50 Bar Silindir Basıncı İle Saklanmaktadır.
    Merkezi Sisteme Entegre Edilerek Çalışmaktadır.
    Elektronik ve Elektrikli Cihazlara Zarar Vermez.
    Geniş Alanları Kapsayan Alanlarda Kullanılmaktadır.
    Hızlı ve Etkili Söndürme İle Etkin Bir Çözüm Sağlar.
    Lokal Uygulama Yapılacak Yerlerde Tercih Edilmektedir.
    Merkezi Sistemler İle Devreye Girdiği Taktirde Bulunduğu Alanı Kaplar.
    Gemilerin Motor Dairelerinde Kullanılmaktadır.
    Yüksek Gerilim Odaları ve Elektrik Pano Sistemlerinin Bulunduğu Alanlarda.
    Kazan Daireleri ve Yakıt Alanlarında
    Paketleme Üniteleri ve Endüstriyel Makinelerin Çalışma Ortamlarında
    Doğalgaz Dağıtımı Yapılan Santralllerde
     

Karbondioksit (CO2) Gazlı Söndürme Sistemleri Açıklama
Karbondioksit Gazlı Söndürme Sistemleri Kovalent Bağlı 1 Karbon 2 Oksijen Atomundan Oluşmaktadır. Gaz Halinde Bulunan Molekül Yapısına Sahiptir. Kolayca Sıvılaşan , Renksiz ve Kokusuz Bir Gaz Yapısına Sahiptir. Elektrik Sistemi Odaları, Kimyasal Depolar, Yanıcı ve Patlayıcı Etkiye Sahip Depolarda Kullanımı, Endüstriyel Üretim Merkezlerinde ve Sistem Odalarında Yaygın Kullanılmaktadır.

En Eski Sistemlerden Biri Olan Karbondioksit Yangın Söndürme Sistemleri 1900 Yılların Başından Beri Etkili Bir Şekilde Kullanılmaktadır. Büyük Alanların Korunmasında Etkin Rol Oynamaktadır.
Karbondioksit (CO2) Gazlı Söndürme Sistemleri Hakkında Sıkça Sorun Sorular

    Elektrik İletkenliği Var mı dır ?
    Hayır, Elektrik İletkenliği Yoktur.
    Yaygın Kullanım Alanları ?
    Kurumsal Firmaların Depoları, Sistem Odaları, Trafo Odaları, Tekstil Sektöründe Depolar, Kağıt Depoları, Kimyasal Madde Depoları, Vb. Alanlarda Yaygın Bir Şekilde Kullanılmaktadır.
    İnsan Sağlığına Zararları Nelerdir ?
    Genellikle İnsanların Az Yaşam Sürdüğü Alanlarda Kullanılması Doğrudur. Kimyasal Yapısı İnsana Zarar Verebilmektedir. Depo vb. Alanlarda Kullanılması Daha Doğru Olacaktır.
    Fiyat ve Maliyet ?
    Fiyatı Diğer Sistemlere Göre Hem Kurulum Hem de Dolum Maliyetleri Daha Düşüktür.
 
Karbondioksit (CO2) Gazlı Söndürme Sistemleri Kullanım Alanları

    Kütüphane ve Arşiv Odalarında
    Trafo ve Elektrik Odalarında
    Server ve Sistem Odalarında
    Kompresör ve Jeneratör, Güç Kaynağı Odalarında
    Bilgi İşlem ve Kamera Kayıt Odalarında
    Depolar, Kimyasal, Kağıt, Tekstil Vb. Malzemelerin Bulunduğu Alanlarda
    Tıbbı Cihaz Depoları ve Malzeme Depolarında
    Oto Yedek Parça Depolarında

 
Karbondioksit (CO2) Gazlı Söndürme Sistemleri Temizlik

Karbondioksit Gazlı Söndürme Sistemleri, Yangın Sonrası Diğer Sistemlere Göre Temizlik Gerektirmemektedir. Bulunduğu Alandaki Oksijeni Azaltarak Söndürme Sistemine Sahip Olması Sebebiyle Hızlı Bir Söndürme Sağlar.
Karbondioksit (CO2) Gazlı Söndürme Sistemleri Fiyatı

Karbondioksit Gazlı Yangın Söndürme Sistemleri , Kurumsal Firmalara Montajı Gerçekleştirilebilmesi İçin Kullanılacak Alanın Hesaplanması. Kullanılacak Silindir Tüp Sayısı ve Merkezi Sistemler Hesaplanarak Fiyatlandırma Yapılmaktadır. Tecrübeli Mühendislerimiz Sizler İçin En İyi Teklifi Hazırlayacaklardır. Bizlerden Fiyat Konusunda Bilgi Alabilirsiniz. Profesyonel Yangın Söndürme Sistemleri Konusunda Yılların Tecrübesiyle PAK MÜHENDİSLİK Sizler İçin Çözüm Ortaklığı Sağlayacaktır.
Karbondioksit (CO2) Gazlı Söndürme Temel Bilgi

Karbondioksit Gazlı Söndürme Sistemi, Gazlı Yangın söndürme sistemleri, hassas ortamlarda yangını bastırmak veya söndürmek için tasarlanmıştır. Yangın söndürme sistemlerini bulacağınız ortak alanlar arasında sunucu odaları, makine daireleri, yanıcı depolama alanları, müzeler ve veri merkezleri bulunmaktadır.

Bir yangının yanmaya devam edebilmesi için oksijen, yakıt ve ısıya ihtiyacı vardır. Bu üç unsurdan birini ortadan kaldırarak yangın söndürülebilir. Bazı Yangınlar bastırmak için  maddeleri yangının ısısını azaltırken, CO2 yangın söndürme sistemi yangını bastırmak için oksijeni ortadan kaldırır. Söndürme sistemi duman veya yangın tespit ettiğinde, CO2 Gazlı Yangın Söndürme,  Gazı koruduğu alana salar. Oksijen seviyesi hızla düştükçe, alandaki CO2 seviyesi hızla yükselir ve yangının bastırılmasına veya söndürülmesine neden olur.

CO2 renksiz, kokusuz ve elektriksel olarak iletken olmayan bir gazdır ve geride kalıntı bırakmaz. Bu, korunan alandaki hassas ekipmanların CO2 tarafından zarar görmediği anlamına gelir, bu da arıza süresini ve maliyetleri azaltır. CO2, korunan alandan güvenli seviyelere dağıldıktan sonra, personel yangından veya dumana gelen herhangi bir hasara erişebilir ve herhangi bir temizleme gerekmeden hızla işe geri dönebilir.

% 7.5 konsantrasyonda, CO2 insanlarda boğulmaya neden olabilir. Çoğu CO2yangın söndürme sistemi, toplam korunan alan ortamı için % 34 CO2konsantrasyonuna sahip olacak şekilde tasarlanmıştır. CO2‘nin bariz tehlikeleri nedeniyle, CO2 yangın söndürme sistemlerinin korunan alanların yakınında veya yakınında personeli korumak için belirli can güvenliği cihazlarına sahip olması gerekir. Can güvenliği cihazlarından biri, çevredeki insanları CO2‘nin bastırma sisteminden deşarj edeceği konusunda uyaran pnömatik bir sirendir. CO2 yangın söndürme sisteminin tehlikeleri ve sistem yangını bastırmak için CO2‘yi boşaltmaya hazırlanıyorsa, tüm personelin güvenli bir şekilde nasıl tahliye edileceği konusunda uygun şekilde eğitilmesi önemlidir.

Karbondioksit Yangın Söndürme Sistemi Maddesi Miktar Oranı , Yangından Koruma Yapılacak Alanın Hacmine ve Yüzeyine Göre, Yangından Etkilenecek Maddelere Bağlıdır. Boru ve Merkezi Sistem Ağları Yangın Söndürme Nozulları Risk Faktörü Oluşturabilecek Alanlar ve Yangın Sonrası Hızlı Müdahale Alanlarına Göre Hesaplanmaktadır. Uygulama Yapılacak Alanlara Eşit Oranda Kurulacak Olan Sistemler Risk Seviyesini Minimum ”Sıfır” Düzeye İndirgemek İçin Planmaktadır.


Pak Mühendislik YANGIN SÖNDÜRME
SİSTEMLERİ

loading
/>