SÖNDÜRME SİSTEMLERİ

  • Anasayfa
  • HFC-227ea Gazlı Söndürme Sistemleri
HFC-227ea Gazlı Söndürme Sistemleri

HFC-227ea Gazlı Söndürme Sistemleri

HFC 227ea Gazlı Yangın Söndürme Sistemi Olarak Bilinmektedir. Pak Mühendislik Tarafından Türkiye’de İlk Üretilen Yerli Üründür. Üstün Teknoloji İle Son Sistem Otomatik Gazlı Yangın Söndürme Sistemleri Arasında Yer Almaktadır. Maximum Yangın Söndürme Sistemleri Arasında En Çok Tercih Edilen Sistemler Arasında Yer Almaktadır. Kendi Kendini Hızlı Bir Şekilde Devreye Alan Maximum Düzeyde Sonuç Verebilen HFC 227ea HFC227ea Gazlı Yangın Söndürme Sistemi Birçok Kurumsal Firma Tarafından Tercih Edilmektedir.

HFC227EA GAZLI SÖNDÜRME SİSTEMLERİ NASIL ÇALIŞIR ?

HFC227ea Otomatik Gazlı Söndürme Sistemleri Dedektörler Yardımı İle Kurulmuş Olduğu Alanda Normal Sıcaklık Üstünde Bir Sıcaklık, Duman Algıladığı Anda Merkezi Kontrol Sistemini Uyarır.Uyarılan Merkezi Sistem Sırasıyla Tüm Devreyi Aktif Hale Getirir. Anlık Algılama ve Hızlı Devreye Alma Sistemi İle Anında Müdahale Sağlanmış Olur. Aktif Edilen Sistem HFC 227ea®  Gazını Hızlı Bir Şekilde Silindirden Sistemde Kurulu Olan Nozula Gönderir, Esnek Bir Boru Yapısı İle Konumlandırılmış Sistemler Yüksek Basınçla Solenoid Valfini Tetikler. Merkezi Sistem Aynı Zamanda Sirenleri Devreye Alarak Personeli Yangın Konusunda Hızlı Bir Şekilde Uyarır.

HFC 227ea ®  Otomatik Yangın Söndürme Sistemi En Son Teknoloji Kullanılarak Geliştirildiği İçin Kurumsal Firmaların En Çok Tercih Ettiği Sistemler Arasında Yer Almaktadır. Sistemlerin Profesyonel Yangın Söndürme Alanında Kullanılması İle Ön Plana Çıkması, Kurumların Otomatik Sistemlerin Hızlı Müdahale İleDoğabilecek Problemleri Minimum Düzeyde Azaltması En Çok Tercih Sebepleri Arasında Yer Almaktadır.

HFC227ea Otomatik Gazlı Yangın Söndürme Sistemleri ;
Yaygın Olarak Kurumsal İşletmelerin Server Sunucu Odalarında, Data CenterAlanlarında, Arşiv ve Bilişim Odalarında Yangına Karşı Hızlı Güvenlik Önlemi Almak Adına Kullanılmaktadır. Elektronik Cihazlara Zarar Vermeden En Hızlı Şekilde Yangın Söndürme Sistemleri Arasında Yer Almaktadır.
HFC227ea Gazlı Söndürme Sistemleri Kurulum ve Kullanım Alanları Hakkında Temel Bilgi

HFC227ea Otomatik Gazlı Yangın Söndürme Sistemleri Kullanım Alanları ;
Kurumsal Firmalar Arasında Yaygın Kullanım Sağlar. Data Center Server Sunucularının Bulunduğu Alanlarda, Bankalar ve Bankaların Kasa ve Sistem Odalarında, Dershane ve Etüt Merkezlerinde, Kütüphane ve Değerli Evrakların Saklandığı Arşiv Odalarında, Bilgi İşlem ve Telefon Santral Odalarında, Elektrik Trafo Odalarında ve Şalt Odalarında, Hastane Laboratuvar ve Tıbbi Cihazların Yoğun Kullanıldığı Alanlarda, Yangında Tehlike Oluşturacak Yanıcı Sıvı Maddelerin Olduğu Alanlarda, Elektrik Odaları, Elektrikli Ürünlerin Yoğun Kullanıldığı Sistem Odalarında Kullanılmaktadır.

Elektronik ve Elektrikli Cihazlara Zarar Vermediği İçin Yaygın Olarak Tercih Edilmektedir. Pak Mühendislik Firmamız Olarak HFC 227ea® Otomatik Gazlı Yangın Söndürme Sistemlerinin Türkiye’de İlk Üretici Belgesine Sahip FirmasıOlarak, Kurumsal Firmalara Profesyonel Çözümler Üretiyoruz.

HFC227ea Otomatik Gazlı Yangın Söndürme Sistemleri Kurulumu ;
HFC 227ea® Gazlı Söndürme Sistemleri Firmaların Kurulum Alanlarına Göre Tecrübeli Mühendislerimiz Tarafından Firmanıza Özel Ar-Ge Çalışması Yapılarak, Kullanılacak Alanlardaki İhtiyaç Oranlarına Göre Profesyonel Alt Yapı Kurulumu Gerçekleştirilerek Yapılmaktadır. Firmaların Tercih Ettiği Yangın Söndürme Sistemleri Risk Oranları ve Hızlı Müdahale Alanlarının Belirlenmesi İle Özel Olarak Projelendirilmektedir. HFC 227ea®  Otomatik Yangın Söndürme Sistemleri Hakkında Projelendirme ve Teklif İçin Tecrübeli Personelimizden Bilgi Alabilirsiniz.

HFC227EA GAZLI SÖNDÜRME SİSTEMLERİ YAPISAL ÖZELLİKLERİ

HFC227ea sentetik / kimyasal bir yangın söndürme gazıdır ve serbest radikalleri veya ısı elemanlarını yangın üçgeninden çıkararak yangını söndürür. Oksijen, Isı ve Yakıt. Bir HFC227ea sisteminin tipik konsantrasyonu normal olarak% 7.9 ila% 8.5 arasındadır.

HFC227ea, hassas elektronik ekipmanı korumak için özel olarak tasarlanmış temiz bir ajan yangın söndürme sistemidir. HFC227ea, kimyasal ve fiziksel mekanizmaların bir kombinasyonunu kullanarak yangınları hızlı bir şekilde bastırır.Gazı (1,1,1,2,3,3,3-Heptafluoropropan) doğrudan yanıcı maddelerin yüzeyine boşaltır. HFC227ea Gazı Kullanıldığında Tehlike Ortadan Kalkmış Olur. Kimyasal Gaz Kullanımının En Önemli Avantajı İnsanlar ve Elektronik Cihazlar İçin Güvenli Bir Yapı Oluşturmaktadır.

Yangın Söndürme Sistemleri Hakkında

Susuz yangın söndürme sistemleri , genellikle alevleri besleyen havadaki oksijen miktarını azaltmak amacıyla havaya bir gaz veya gaz karışımı salarak çalışır . CO2 gibi temiz madde genellikle koruyacağı alandan uzakta depolanır.
Yangın Söndürmek İçin Hangi Gazlar Kullanılır ?

Gazlı Yangın Söndürme Sistemlerinde ;
Ateşin etrafındaki oksijen seviyesini azaltmak ve işlem sırasında bastırmak için azot, argon ve karbondioksit gibi inert gazlar kullanır . Inergen sistemlerinde kullanılan gazların konsantrasyonu insanların etrafında güvenlidir.

HFC227ea Gazlı Söndürme Sistemleri Şartnamesi

Koruma Altına Alınacak Yerlerde Tekli Tüp veya Çoklu Tüp Grupları Yerleştirilerek, Merkezi Sisteme Entegre Çalışmaktadır. Sistem İçerisinde Her Müdahale Edilecek Oda İçin Söndürme Kontrol Paneli Kurulmaktadır. Söndürme İşlemi Yapılacak Alanlarda Yangın Algılama Dedektörleri Çapraz Zon Prensibine Göre Konumlandırılmaktadır. Söndürme Sistemlerinin Otomatik Başlaması İçin Panellerin Her İki Zonunda ki Dedektörlerin Algılama Sağlanması İçindir. Çapraz Zonların Hepsine Noktasal Dedektör Yerleştirilmektedir.

Sistemler Birbirine Entegre Çalışmaktadır. 1.Zona Bağlı Dedektör Bir Yangın Algılaması Yaptığında, Sirenler Kesik Kesik Çalmaya Başlar. 2.Zona Bağlı Dedektör Yangın Algıladığında Siren Sürekli Olarak Çalmaya Başlar. Gazı Merkezi Sisteme Tanımlaması ve Hızlı Bir Şekilde Boşalma Süresi (30 sn) Geri Sayma İşlemi İle Başlamış Olur.  30 Sn ‘lik Süre Bitiminde Panelin Komutu İle Tüplerdeki Gazlar Hızlı Bir Şekilde Konumlandırılan Alanlara Boşaltıma Başlamaktadır. Oluşan Bu Durum İçerisinde Panel Üzerindeki Bekleme Butonuna Basılı Tutulduğu Anda Sistem Fonksiyonları Durdurmaktadır. Bekleme Butonu Serbest Bırakıldığı Anda 10 Sn. Gibi Kısa Bir Zamanda Geri Sayım Başlamış Olacaktır. 10 sn Bitiminde Sistem Tüpleri Boşaltmaya Geçecektir.

İkaz Vermeye Başlayacak Olan Sistem Sürenin Sonunda Flaşör ve Sirenler Devreye Girdiği An Tüplerin Boşaltımı Gerçekleşmiş Olur. Geri Sayımı Durdurmak İçin Panel Üzerinde Manuel Kullanım İçin Bekleme Butonu Bulunmaktadır. Bekleme Butonuna Manuel Müdahale Ettiğiniz Taktirde Sistem Durmaktadır. Butonu Bıraktığınızda Sayım Devam Edecek ve Sistem Kendini Devreye Alacaktır. Gazı Hızlı Müdahale İçin Boşaltma Düğmesine Bastığınız Anda Gaz Sistem Tarafından Otomatik Olarak Boşaltılmaktadır. Sisteme Entegre Çalışan Kumanda Sistemi İle Damperler Birinci Alarmdan Sonra Boşaltma Butonuna Bastığınızda Sistem Kapanacaktır.

HFC 227ea Gazlı Yangın Söndürme Sistemi

Otomatik Sistemler Basınçla Birlikte Yangının Oluştuğu Ortamı Baskın Bir Duruma Getirerek, Oksijeni Azaltarak Etkin Bir Şekilde Söndürme İşlemi Sağlar. Otomatik Merkezi Sistemli Yapısıyla Hızlı Çalışarak Anında Müdahale Oluşturur. A,B,C Sınıfı Yangınlar İçin En İdeal Yangın Söndürme Sistemidir. Yanıcı, Parlayıcı, Elektrik ve Elektronik Aksamlı Birçok Alanda En İyi Etkiyi Yaratarak Riskleri Azaltır, Kayıpları Önler. HFC227ea Otomatik Gazlı Yangın Söndürme Sistemleri Sınıfında Profesyonel Çözümler Sunar.
HFC 227ea Gazlı Yangın Söndürme Sistemi Genel Özellikleri

HFC 227ea® Gazlı Söndürme Sistemi Halon Gazının Yasaklanmasından Sonra Alternatif Söndürme Sistemi Olarak Sektörde Yer Almıştır. Toksit Madde Bırakmayan Özelliği Sayesinde, Elektrik İletkenliği Bulunmaz, İnsan Sağlığına Zarar Vermez. HFC227ea Bu Nedenle Birçok Alanlarda, Server, Sistem Odaları, Jeneratör Odaları, Elektrik Sistemlerinin ve Elektronik Cihazların Yoğun Olduğu Alanlar, Yanıcı Maddelerin Bulunduğu Depolar Vb. Birçok Alanda Kullanılmaktadır.

HFC227ea Gazlı Söndürme Sistemleri Genel Özellikleri ;

    Ozon Tabakasına Zarar Vermez.
    Fiziksel Söndürmede En Çok Tercih Edilen Sistemler Arasında Yer Almaktadır.
    Otomatik Merkezi Sistemler İle En Hızlı Şekilde Çözüm Sağlar.
    Kokusuz ve Renksiz Yapıya Sahiptir.
    Dolum Maliyetleri Düşüktür, Ekonomik olması Tercih Sebeplerinin Başında Yer Almaktadır.
    Az Yer Kaplaması ve Sistemlerim Bulundukları Alanlarda Konumlandırılması Hızlı Çözüm Sağlar.
    HFC227ea Boşalma Süresi 10 Sn Gibi Kısa Bir Süredir.
    İnsanların Yaşam Sürdüğü Alanlarda Güvenle Kullanılabilmektedir.
    Atık ve Kalıntı Bırakmama Özelliği En Çok Tercih Edilme Sebeplerindendir.
    Raf Ömrü 32-42 Yıl Arasındadır.
    Gazın Kimyasal Formülü CF3CHF2 dir.
    Su, Köpük ve Kimyasal Sistemlere Göre Temizlik Gerektirmeyen Bir Yapıya Sahiptir.
    HFC227ea 24 bar ve 42  bar Nitrojen (Azot) basınç altında basınçlandırılabilmektedir.
    ISO Standartlarına Göre Odaklanma  % 7.9 Şeklinde Hesaplanmaktadır.
    Kullanıldığı Alanda Oksijeni Tam Olarak Bitirmez İnsanlara Zararı Yoktur.
    Her 10 Yılda Bir Peryodik Olarak Testlerin ve Bakımının Yapılması Gerekmektedir.
    Kimyasal Yapısı Gereği İletkenlik Özelliği Yoktur.
    EN ve UL/FM Onaylı Sistemler İle Stoklar ve Satışa Hazır Konumda Bulunmaktadır.
    ISO 14520-9 Avrupa Normlarına Göre Hesaplama Yapılmaktadır.
    HFC227ea Gazlı Söndürme Sistemleri Elektrikli ve Elektronik Cihazların Çalışmasında Her Hangi Bir Yan Etki Göstermez.
    6lt, 32lt, 52lt, 106lt,147lt, 180 Litre Şeklinde Üretilmektedir. EN-133222-1 Standartlarında Üretimi Gerçekleşmektedir.
    Test Basınçları HFC227ea’ün 69-200 Bar Arasında Yapılmaktadır.
    Söndürme Kontrol Panelleri İle Entegre Olarak Çalışmaktadır. Yapılacak Olan Proje Alanına Göre Hesaplamalar Yapılmaktadır.
    Sistemi Devreye Alacak Algılama Dedektörleri Konumlandırılacakları Alan ve Hızlı Müdahale Yapılabilmesi İçin Özel Olarak Hesaplanmaktadır.

HFC 227ea Gazlı Yangın Söndürme Sistemi Formülü

Formül: C3HF7
Yoğunluk: 1,46 g/cm³
IUPAC numarası: 1,1,1,2,3,3,3-Heptafluoropropane
Erime noktası: -131 °C
Kaynama noktası: -16,4 °C
Molar kütle: 170,03 g/mol
HFC 227ea Gazlı Yangın Söndürme Sistemi Teknik Verileri

 
HFC 227ea Gazlı Yangın Söndürme Sistemi Gözlem

HFC227ea Gazlı Yangın Söndürme Sistemleri, Çevre Yapısı ve Ekonomik Dolum Seçenekleri ve Genel Özelliklere Göre Diğer Gazlara Alternatif Olması Sebebiyle, Tüm Dünya Ülkelerinde Yaygın Bir Şekilde Kullanılmaktadır. Halon Gazının Yasaklanmasından Sonra En Büyük Alternatif Gaz Olarak Dünya Genelinde Kullanılmaya Başlanmıştır. Dünya Genelinde HFC227ea Adıyla Bilinen Bu Gazın Ticari Adı heptafluoropropane CF3CHFCF3 olup Renksiz ve Kokusuz Bir Yapıya Sahiptir.

HFC227ea Gazlı Yangın Söndürme Sistemi, 42 bar basınç altında PED ve TPED CE belgelerine sahip  π İşaretli Silindirler İle Saklanmaktadır. Silindirlerde Basınçlandırma Gazı Olarak Kuru Azot (Nitrojen) Kullanılmaktadır. Dolumu 25 Bar Basınç Altında Tüplere Doldurularak Yapılmaktadır.
Sıvı Halde Depolama Sağlanmaktadır. Sıvı Depolanan Gaz Acil Durumlarda Basınç İle Birlikte Nozullara Aktarılarak , Merkezi Sistemlerin Hızlı Devreye Girdikleri Anda Hızlı Müdahale Ortamı Oluşturmaktadır. Fiziksel Söndürme Özelliğine Sahiptir. Hava İle Teması İle Birlikte % 7’lik Oranda Etkileşimle En Hızlı Söndürücü Özelliği Bulunmaktadır. Yangınlara Hızlı Müdahalesi İle Ön Plana Çıkarak Müdahale Sonrası Kalıntı ve İz Bırakmaz Bir Yapıya Sahiptir.

Profesyonel Çözümler Sunan Pak Mühendislik Ailesi , HFC227ea ve Diğer Yangın Sistemlerimizin Kurulumlarında , Tecrübeli Ekiplerimiz İle Sizlere Ar-Ge Çalışması ve Planlama İle En İyi Sistemleri Sunmaktadır. HFC227ea Gazlı Yangın Söndürme Sistemleri Alt Yapıları % 100 Yerli Sermaye Firmamız İle Kendi Üretim Fabrikamızda Profesyonel Olarak Uluslar Arası Standartlarda Üretilmektedir. FM Onaylı Üründür. Yeni Sistem Kurulumu, Bakım ve Servis Ağımız, Dolum ve Yerinde Kontrol Hizmetlerimiz Bulunmaktadır.

HFC227ea Vanaları Pirinç Yapıdan Olup Zaman İçerisinde Korozyona Dayınıklı Olarak Üretilmiştir. Yüksek Basınç ve Uzun Ömürlü Kullanım İçin İdealdir. Sistem İçerisinde Kullanılan Nozullar 180 Derece Duvara 360 Derece Tavana Montajı Gerçekleştirilebilmektedir. HFC227ea, nitrojen ile 360 psi 1,15 g cm-3’tür. Buna göre, HFC227ea için depolama kapasitesi yaklaşık Eski Yasaklanan Sistem Olan Halon 1301’in Ortalama  1.5 Katı Daha Fazladır.
HFC227ea Gazlı Yangın Söndürme Sistemi Kullanım Alanları

    Server Sistemlerinin Kurulu Olduğu Server Odalarında
    Bilgi İşlem ve Kamera Güvenlik Sistemleri Odalarında
    Termik Santral ve Hes Santrallerinde
    Müze ve Sanat Merkezlerinde
    Jeneratör Odalarında
    Elektrikli ve Elektronik Ürünlerin Kullanıldığı Alanlarda
    Yanıcı ve Tehlikeli Madde İçeren Depolarda
    Laboratuvar ve Tıbbı Cihazların Kullanım Alanlarında
    Sinema ve Tiyatro Konser Alanlarında
    Gsm Baz İstasyonlarında
    Kesintisiz Güç Kaynağı Üniteleri (UPS) Odalarında
    Doğalgaz Dağıtım ve Sistem Odalarında
    Endüstriyel Hizmet Sağlayan Üretim Yapan Makine Odalarında
    Kimya Sektöründe Üretim Hattı ve Depolarda
    Banka Kasaları, Atm , Gizli ve Değerli Evrak Depolama Arşivlerinde
    Gemilerin yük Taşıma Alanlarında, Motor Dairelerinde
    Otel ve Tatil Köylerinin Sistem Odalarında
    Okullar ve Kolejler, Dershane, ve Eğitim Kurumlarında
    Tekstil Fabrikaları Depolarında, Sistem Odalarında
    Otomotiv Yedek Parça Depoları ve Üretim Hattında
    Elektrik Trafo ve Şalt Odalarında
    Bankaların Zırhlı Araçları ve Askeri Transfer Araçlarında
    Veri Depolama Alanları Data Center ve Veri Kayıt Merkezlerinde
    Ozon Tabakasına Zarar Vermez. ODP=0
    8-300 Litre Kapasitelerde Depolanmaktadır.
    Tekli Silindir ve Çoklu Silindir Sistemler Kullanılmaktadır. (Ortam Alanına Göre)
    İnsanların Yaşam Sağladıkları Ortamlarda Kullanılabilmektedir. (5 Dakika )


Pak Mühendislik YANGIN SÖNDÜRME
SİSTEMLERİ

loading
/>